okladka_blogowa-300x300

Ustawa o uldze termomodernizacyjnej w Polsce stanowi kluczowy element strategii państwa zmierzającej do poprawy efektywności energetycznej budynków. Wprowadzona z myślą o właścicielach domów jednorodzinnych, ulga ma na celu nie tylko obniżenie kosztów utrzymania nieruchomości poprzez zmniejszenie zużycia energii, ale również przyczynienie się do ochrony środowiska poprzez redukcję emisji szkodliwych gazów. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jak działa ulga termomodernizacyjna i jakie kroki należy podjąć, aby z niej skorzystać.

Jakie prace kwalifikują się do ulgi termomodernizacyjnej?

Ulga termomodernizacyjna dotyczy szerokiego zakresu prac modernizacyjnych, które mają bezpośredni wpływ na poprawę efektywności energetycznej budynków. Do najważniejszych z nich należą:

 • Izolacja cieplna – docieplenie ścian, dachu, podłóg, fundamentów czy wymiana stolarki okiennej i drzwiowej na bardziej energooszczędne modele.
 • Instalacje odnawialnych źródeł energii – montaż paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, pomp ciepła.
 • Modernizacja systemów grzewczych i wentylacyjnych – wymiana kotłów na bardziej efektywne, instalacja systemów wentylacji z odzyskiem ciepła.

Lista materiałów i urządzeń podlegających odliczeniu

Rząd Polski określił szczegółową listę materiałów budowlanych i urządzeń, które mogą być objęte ulgą. Obejmuje ona m.in.:

 • Materiały izolacyjne,
 • Kotły gazowe i olejowe kondensacyjne,
 • Kotły na biomasę,
 • Pompy ciepła,
 • Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne,
 • Stolarka okienna i drzwiowa,
 • Systemy wentylacji mechanicznej.

okladka_blogowa-300x300

 

Wydatki objęte odliczeniem

Oprócz kosztów zakupu kwalifikujących się materiałów i urządzeń, ulga obejmuje również wydatki na usługi związane z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych, takie jak:

 • Przeprowadzenie audytu energetycznego,
 • Wykonanie analizy termograficznej,
 • Opracowanie dokumentacji projektowej,
 • Montaż i uruchomienie instalacji.

Jak uzyskać ulgę termomodernizacyjną?

Aby skorzystać z ulgi, należy najpierw przeprowadzić kwalifikujące się prace modernizacyjne, zachowując przy tym wszystkie faktury i dokumenty potwierdzające ich wykonanie oraz poniesione koszty. Następnie, w rocznym zeznaniu podatkowym, podatnik powinien dokonać odliczenia wydatków związanych z termomodernizacją, nie przekraczając przy tym maksymalnej kwoty odliczenia wynoszącej 53 000 zł.

Korzyści z ulgi termomodernizacyjnej

Korzyści płynące z ulgi termomodernizacyjnej są wielowymiarowe. Po pierwsze, pozwala ona na znaczne obniżenie kosztów inwestycji w modernizację energetyczną budynku. Po drugie, przyczynia się do obniżenia rachunków za energię poprzez zwiększenie efektywności energetycznej domu. Po trzecie, inwestycje te przekładają się na mniejszą emisję CO2, co jest korzystne zarówno dla środowiska, jak i dla zdrowia mieszkańców.

Warto wiedzieć

Ulgę termomodernizacyjną można łączyć z innymi formami wsparcia, takimi jak dotacje czy pożyczki na cele energetyczne. Warto również pamiętać, że ulga dotyczy nie tylko nowo wybudowanych domów, ale również tych starszych, które wymagają modernizacji.

Podsumowanie

Ustawa o uldze termomodernizacyjnej jest istotnym narzędziem wspierającym polskie gospodarstwa domowe w realizacji inwestycji mających na celu poprawę efektywności energetycznej. Nie tylko przynosi ona bezpośrednie korzyści finansowe, ale również przyczynia się do poprawy jakości życia oraz ochrony środowiska. Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości i dokonania odpowiednich zmian w swoich domach, ciesząc się zarówno oszczędnościami, jak i większym komfortem mieszkania.

Skip to content